aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Burmistrz Kamiennej Góry Janusz Chodasewicz z Marcinem Krzyżanowskim, wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego

Kamienna Góra rozpoczyna kolejny program prozdrowotny skierowany do mieszkańców miasta. Tym razem zajmiemy się profilaktyką i wczesnym wykrywaniem nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego u kobiet i mężczyzn.

- Program realizujemy wspólnie z samorządem województwa dolnośląskiego oraz we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Dziś podpisaliśmy porozumienie w tej sprawie z Marcinem Krzyżanowskim, wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

- Dzięki akcji chcemy dotrzeć do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego. Uczestnikom programu zostaną wykonane specjalistyczne testy – dodaje burmistrz Chodasewicz.

Program kierujemy do osób w wieku 40-65 lat. Szczególnie zachęcamy do udziału:

  • osoby w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego;
  • osoby w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego;
  • osoby w wieku 25-49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

Mieszkańcy Kamiennej Góry zainteresowani udziałem powinni zgłosić się Wydziału Promocji i Polityki Społecznej pok. 304. w ratuszu. Otrzymają tu bezpłatny zestaw do samodzielnego wykonania testu w domu. Próbkę należy następnie zanieść do przychodni lekarskiej „Rodzina” przy. ul. Kościuszki 6 w Kamiennej Górze.

Testy będą wydawane w poniedziałki w godzinach pracy urzędu. Przychodnia będzie przyjmowała je w czwartki od godz. 14.00 do godz. 17.00. Akcja potrwa do końca listopada.

(od redakcji)
Przed podpisaniem porozumienia marszałęk podkreślał, jak ważne jest wykonywanie tego typu badań. Nowotwór jelita grubego może przez wiele lat rozwijać się bez żadnych objawów. Stąd wielu chorych trafia do lekarza za późno, przy zaawansowanej chorobie. Badania pozwalają na wcześniejsze wykrycie niebezpieczeństwa i rozpoczęcie specjalistycznej opieki w DCO.

REKLAMA