aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
W dniu 16 listopada 2018 roku uczniowie II c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na swoją pierwszą terenową lekcję przyrodniczą do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl terenowych lekcji przyrodniczych organizowany jest dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału PTSM oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra. Młodzi kamiennogórzanie po przyjeździe do Krzeszowa zatrzymali się na krótką chwilę na ul. Sądeckiej gdzie zobaczyli okazały dąb szypułkowy POMNIK PRZYRODY OŻYWIONEJ z zieloną tabliczką, na której znajdowało się GODŁO POLSKI oraz napis „Pomnik przyrody prawem chroniony”. Był to trzeci poznany przez nich pomnik przyrody ożywionej, czym wypełnili jeden z warunków przybliżający ich do zdobycia odznaki TROPICIEL PRZYRODY w stopniu brązowym. Po zrobieniu sobie zdjęcia z pomnikiem przyrody w tle pojechali do Szkółki Leśnej. Tam spotkali się z leśniczym Bartłomiejem Dymkiem, który zaprosił ich do Salki Edukacyjnej. Zajęcia przyrodnicze rozpoczęły się od swobodnych wypowiedzi uczniów na zadane przez prowadzącego zajęcia edukacyjne pytanie Co daje nam las? Wszystkie wypowiedzi drugoklasistów były zapisywane przez Bartłomieja Dymka na kartkach i umieszczane na tablicy. Następnie każdy z uczestników zajęć przyrodniczych otrzymał kartę z pięcioma kółkami, a w pierwszym z nich otrzymał pieczątkę za aktywny udział i ciekawe wypowiedzi. Kolejna karta pracy „Goście w lesie” prezentowała na ośmiu obrazkach właściwe lub niewłaściwe zachowanie się ludzi w lesie. Uczniowie mieli ocenić zachowanie się w lesie zaznaczając przy poszczególnych obrazkach wesołe lub smutne buźki. Po wspólnej ocenie zachowania się ludzi w lesie okazało się, że wszyscy zasłużyli na drugą pieczątkę, a lenniczy Bartłomiej Dymek zaapelował, aby nigdy nie wjeżdżali podczas wycieczek z rodzicami do lasu pojazdami mechanicznymi. Na trzeciej karcie pracy „Czy wiesz, jaki to zwierz?” było osiem ilustracji przedstawiających zwierzęta, a obok nich znajdowały się nazwy gromad, które te zwierzęta reprezentowały. Drugoklasiści z dużym zaangażowaniem przystąpili do łączenia rysunku zwierzęcia z nazwą jego gromady np. wiewiórka – ssaki. Przy wspólnym ocenianiu poprawności wykonania połączeń okazało się, że pomyłki były niewielkie, a prowadzący zajęcia opowiedział im jakie zwierzęta zaliczamy do płazów (np. ropucha), a jakie do gadów (np. jaszczurka) oraz omówił ich środowiska naturalne. Na zakończenie tej części zajęć przybił kolejną pieczątkę do kart pracy uczniów.  Po przerwie przeznaczonej m.in. na zjedzenie drugiego śniadania wszyscy uczestnicy terenowej lekcji przyrodniczej zabawili się w „Przyrodnicze Koło Fortuny”. Każdy z nich kręcąc kołem wylosowywał sobie zakres tematyczny: zwierzęta, rośliny, gospodarka leśna, ochrona przyrody, zadanie praktyczne lub niespodzianka, a Bartłomiej Dymek zadawał im pytanie z wylosowanej tematyki. PO udzieleniu prawidłowej odpowiedzi lub wykonaniu zadania praktycznego otrzymywali kolejną pieczątkę na swoich kartach pracy. Na zakończenie bardzo ciekawych i aktywnie angażujących drugoklasiści zostali zaproszeni na krótki spacer po Szkółce Leśnej. W trakcje spaceru otrzymali do wykonania ostatnie, piąte zadanie, którym było znalezienie trzech różnych szyszek – owoców drzew iglastych rosnących na terenie Szkółki. Po dojściu do okazałego świerka zebrane szyszki zostały pogrupowane, a uczniowie nazywali drzewa, na których rosną poszczególne szyszki ucząc się ich rozpoznawania po owocach. Wśród nich były szyszki świerka, sosny oraz modrzewia.    Po powrocie przed budynek Szkółki Leśnej wszyscy otrzymali piątą pieczątkę. Za aktywny udział oraz zaangażowanie podczas terenowej lekcji przyrodniczej w nagrodę otrzymali ciekawą książeczkę „Las”, a następnie zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie prowadzącym zajęcia edukacyjne leśniczym BARTŁOMIEJEM DYMKIEM oraz podziękowali mu za mile spędzony czas. Po pożegnaniu się z nim, minibusem „Zwiedzaczka”, pełni niezapomnianych wrażeń oraz nowych przyrodniczych wiadomości o lesie powrócili do Kamiennej Góry. Opiekunami uczestników terenowej lekcji przyrodniczej byli Beata Galica-Nowak - wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

W dniu 16 listopada 2018 roku uczniowie II c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na swoją pierwszą terenową lekcję przyrodniczą do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl terenowych lekcji przyrodniczych organizowany jest dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału PTSM oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Młodzi kamiennogórzanie po przyjeździe do Krzeszowa zatrzymali się na krótką chwilę na ul. Sądeckiej gdzie zobaczyli okazały dąb szypułkowy POMNIK PRZYRODY OŻYWIONEJ z zieloną tabliczką, na której znajdowało się GODŁO POLSKI oraz napis ?Pomnik przyrody prawem chroniony?. Był to trzeci poznany przez nich pomnik przyrody ożywionej, czym wypełnili jeden z warunków przybliżający ich do zdobycia odznaki TROPICIEL PRZYRODY w stopniu brązowym.

Po zrobieniu sobie zdjęcia z pomnikiem przyrody w tle pojechali do Szkółki Leśnej. Tam spotkali się z leśniczym Bartłomiejem Dymkiem, który zaprosił ich do Salki Edukacyjnej.

Zajęcia przyrodnicze rozpoczęły się od swobodnych wypowiedzi uczniów na zadane przez prowadzącego zajęcia edukacyjne pytanie Co daje nam las? Wszystkie wypowiedzi drugoklasistów były zapisywane przez Bartłomieja Dymka na kartkach i umieszczane na tablicy.

Następnie każdy z uczestników zajęć przyrodniczych otrzymał kartę z pięcioma kółkami, a w pierwszym z nich otrzymał pieczątkę za aktywny udział i ciekawe wypowiedzi. Kolejna karta pracy ?Goście w lesie? prezentowała na ośmiu obrazkach właściwe lub niewłaściwe zachowanie się ludzi w lesie. Uczniowie mieli ocenić zachowanie się w lesie zaznaczając przy poszczególnych obrazkach wesołe lub smutne buźki. Po wspólnej ocenie zachowania się ludzi w lesie okazało się, że wszyscy zasłużyli na drugą pieczątkę, a lenniczy Bartłomiej Dymek zaapelował, aby nigdy nie wjeżdżali podczas wycieczek z rodzicami do lasu pojazdami mechanicznymi.

Na trzeciej karcie pracy ?Czy wiesz, jaki to zwierz?? było osiem ilustracji przedstawiających zwierzęta, a obok nich znajdowały się nazwy gromad, które te zwierzęta reprezentowały. Drugoklasiści z dużym zaangażowaniem przystąpili do łączenia rysunku zwierzęcia z nazwą jego gromady np. wiewiórka ? ssaki. Przy wspólnym ocenianiu poprawności wykonania połączeń okazało się, że pomyłki były niewielkie, a prowadzący zajęcia opowiedział im jakie zwierzęta zaliczamy do płazów (np. ropucha), a jakie do gadów (np. jaszczurka) oraz omówił ich środowiska naturalne. Na zakończenie tej części zajęć przybił kolejną pieczątkę do kart pracy uczniów.

Po przerwie przeznaczonej m.in. na zjedzenie drugiego śniadania wszyscy uczestnicy terenowej lekcji przyrodniczej zabawili się w ?Przyrodnicze Koło Fortuny?. Każdy z nich kręcąc kołem wylosowywał sobie zakres tematyczny: zwierzęta, rośliny, gospodarka leśna, ochrona przyrody, zadanie praktyczne lub niespodzianka, a Bartłomiej Dymek zadawał im pytanie z wylosowanej tematyki. PO udzieleniu prawidłowej odpowiedzi lub wykonaniu zadania praktycznego otrzymywali kolejną pieczątkę na swoich kartach pracy.

Na zakończenie bardzo ciekawych i aktywnie angażujących drugoklasiści zostali zaproszeni na krótki spacer po Szkółce Leśnej. W trakcje spaceru otrzymali do wykonania ostatnie, piąte zadanie, którym było znalezienie trzech różnych szyszek ? owoców drzew iglastych rosnących na terenie Szkółki. Po dojściu do okazałego świerka zebrane szyszki zostały pogrupowane, a uczniowie nazywali drzewa, na których rosną poszczególne szyszki ucząc się ich rozpoznawania po owocach. Wśród nich były szyszki świerka, sosny oraz modrzewia.

Po powrocie przed budynek Szkółki Leśnej wszyscy otrzymali piątą pieczątkę. Za aktywny udział oraz zaangażowanie podczas terenowej lekcji przyrodniczej w nagrodę otrzymali ciekawą książeczkę ?Las?, a następnie zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie prowadzącym zajęcia edukacyjne leśniczym BARTŁOMIEJEM DYMKIEM oraz podziękowali mu za mile spędzony czas.

Po pożegnaniu się z nim, minibusem ?Zwiedzaczka?, pełni niezapomnianych wrażeń oraz nowych przyrodniczych wiadomości o lesie powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekunami uczestników terenowej lekcji przyrodniczej byli Beata Galica-Nowak - wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA