aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 13 listopada 2018 r. uczniowie klasy I d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wzięli udział w krótkiej wycieczce przeprowadzonej w ramach regionalnych lekcji przyrodniczych organizowanych dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po wyjściu z budynku szkolnego uczestnicy wycieczki przyrodniczej udali się na ul. Marii Skłodowskiej-Curii, gdzie na podwórzu pomiędzy budynkami nr 4 i nr 6 rośnie okazały dąb szypułkowy - najgrubszy w naszym mieście POMNIK PRZYRODY OŻYWIONEJ ustanowiony rozporządzeniem Wojewody Jeleniogórskiego w 1994 r., który miał wtedy 522 cm obwodu w pierśnicy (mierzonego na wysokości 130 cm), a jego wiek szacowany był na ok. 150 lat. Odczytali również umieszczony na drewnianej tabliczce napis ?Pomnik przyrody dąb szypułkowy wiek ok. 150 lat?. Dąb szypułkowy otoczony jest żeliwnym płotkiem chroniącym go przed niszczeniem i zwierzętami.

Uczestnicy wycieczki poznając podstawowe zasady mierzenia obwodu drzewa dowiedzieli się co to jest pierśnica? Następnie korzystając z taśmy mierniczej wyznaczyli wysokość pierśnicy drzewa na wysokości 130 cm od ziemi. Druga para pierwszoklasistów przy pomocy dłuższej taśmy mierzyła jego aktualny obwód. Po naciągnięciu taśmy mierniczej na wysokości 130 cm dowiedzieli się, że aktualnie obwód pomnika przyrody wynosi 555 cm. Po zrobienie sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z okazałym dębem szypułkowym w tle udali się na ul. Słoneczną 7, gdzie zobaczyli również drugi POMNIK PRZYRODY ? okazały dąb szypułkowy rosnący na terenie przynależnym do hotelu ?Krokus?, ustanowiony pomnikiem przyrody rozporządzeniem wojewody jeleniogórskiego w 1994 roku. Mimo statusu ?pomnika przyrody? nie jest on aktualnie oznaczony zieloną tabliczką z Godłem Polski i napisem ?Pomnik Przyrody?. Dąb ten w roku ustanowienia miał ok. 26 m. wysokości oraz 345 cm obwodu w pierśnicy, a jego wiek szacowany był na ok. 120 lat. Oba pomnikowe dęby szypułkowe znajdują się w rejestrze pomników przyrody województwa dolnośląskiego prowadzonym przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz w rejestrze Urzędu Miasta w Kamiennej Górze.

Poznawali kamiennogórskie pomniki przyrody

Stąd pierwszoklasiści podeszli do alei lip drobnolistnych zwaną dawniej ?Aleją Beuchela?, prowadzącą do kościoła p.w. Matki Bożej Różańcowej. Tam podzieleni na cztery zespoły mogli samodzielnie doskonalić umiejętność wyznaczania pierśnicy oraz mierzenia obwodu wybranego drzewa rosnących na alei. Po Odczytaniu pomiarów wykonanych przez małych kamiennogórzan okazało się, że pomierzone przez nim odwody drzew miały od 215 do 315 cm w pierśnicy.

Ponadto uczestnicy terenowej lekcji przyrody poznając kamiennogórskie pomniki przyrody rosnące niedaleko ich szkoły wypełnili część jednego z zadań regulaminu odznaki TROPICIEL PRZYRODY, którą rozpoczęli zdobywać uczestnicząc w tym roku w swojej pierwszej wycieczce przyrodniczej do rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków? koło Gorzeszowa.

Opiekunami kamiennogórskich pierwszoklasistów byli Paulina Kuliś ? wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA