aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. relacja wideo z sesji

Jednego głosu zabrakło, aby do porządku obrad dzisiejszej (czwartek, 25 lutego) sesji rady gminy Lubawka wprowadzić uchwałę dotyczącą zamiaru wystąpienia przez gminę o dotacje do budowy mieszkań przez TBS.

Aktualizacja 16:06

Po przyłączeniu się de sesji kolejnej radnej ponowiona została próba zmiany porządku obrad i wprowadzenie uchwały. Tym razem za wprowadzeniem uchwały było 7 radnych, przeciwko 4, 2 wstrzymało się od głosu. Uchwała ponownie nie została wprowadzona do porządku obrad.

Oryginalna informacja
Lubawka jest udziałowcem kamiennogórskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Przed laty gmina przekazała TBS-owi budynek byłego przedszkola w Chełmsku Śląskim. Teraz wraca pomysł utworzenia w nim 13 mieszkań. Według wstępnej, szacunkowej wyceny remont kosztowałby 3,5 mln zł. Gmina miałaby pokryć 1,2 mln zł. Jest szansa, na pozyskanie większości tej kwoty z funduszy centralnych. Przy najkorzystniejszym rozwiązaniu gmina miałaby dołożyć jedynie ponad 300 tys. zł z własnego budżetu. Przyszli lokatorzy musieliby wyłożyć ok. 500 tys. zł wkładu własnego, resztę TBS pokryłby we własnym zakresie. Dokładne kwoty byłyby znane po przygotowaniu aktualnych planów remontu i wyceny.

Za wprowadzeniem do porządku obrad projektu uchwały będącej zgodą na złożenie przez gminę wniosków było 7 radnych, 4 było przeciwko, 1 wstrzymał się od głosu. Do zmiany porządku obrad potrzebnych było 8 głosów. Projekt nie wszedł pod obrady, nie odbyła się więc merytoryczna dyskusja.

Radni tłumaczyli nam, że zagłosowali przeciwko, ponieważ gmina nie ma pieniędzy na już zaplanowane inwestycje. Pod znakiem zapytania stoi m.in. inwestycja wodociągowa w Chełmsku Śląskim. W takiej sytuacji nie można rozpoczynać kolejnych zadań. Dodatkowo, nie wiadomo ile dokładnie gminy musiałaby dołożyć do budowy mieszkań w TBS, na których wykorzystanie gmina nie będzie miała wpływu. Władze miasta tłumaczą, że uchwała rozpoczęłaby procedurę składania wniosków o dotację, nie rodziłaby wydatków z budżetu w tym roku.

 

REKLAMA