aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

15 wp

Okres jesienno- zimowy to niezbyt korzystny czas dla naszej figury. Nasz organizm, chroniąc się przed nadchodzącym zimnem, gromadzi dodatkową tkankę tłuszczową, co przedkłada się na nasz apetyt. Chcemy jeść więcej i bardziej kalorycznie. A im więcej kalorii dajemy naszemu ciało, tym szybciej nasza tkanka tłuszczowa się rozwija. I tutaj mamy dylemat, jak jeść zimą, czy jesienią, aby nie przytyć.

W okresie zimowym nasze organizm potrzebuje nieco więcej tkanki tłuszczowej niż latem, aby zabezpieczyć nas przed nadmiernym wychłodzeniem. Dlatego w tym okresie mamy zwiększony apetyt, co jest rzeczą bardzo naturalną. Ważne, aby w tym czasie tak jeść, żeby nadmiernie nie przytyć. Oto 5 zasad zimowego spożywania posiłków.

Postaw na ciepłe potrawy

Zimne produkty wyziębiają ciało. Ponadto jak zjesz sałatkę, organizm wykorzysta swoje pokłady tłuszczu, aby ja spalić. Wtedy za jakiś czas znowu stajesz się głodny i sięgasz po małe co nieco. W ten sposób napędzasz uczucie głodu i dodatkowe kalorie. Ciepłe posiłki dają uczucie sytości, a przy okazji mocno rozgrzewają. Zimne i lekkostrawne potrawy możesz sprytnie wykorzystać latem.

Jak szykować posiłek?

Gdy przygotowujesz posiłek, to dwie godziny przed wyjmij wszystkie produkty z lodówki. Wtedy te produkty. Jogurt, ser, wędlina, pomidor będą wtedy o wiele smaczniejsze i nie wychłodzą twojego ciała. Zimne produkty żywnościowe zostaw sobie na okres letni.

Wychodź na zewnątrz po posiłku

Wychodząc z domu, ciepło się ubieraj. Ponadto na mróz wychodzimy po posiłku. Gdy jesteś głodny, szybciej zmarzniesz, a po powrocie do domu rzucisz się natychmiast na jedzenie. W tym wypadku często nie kontrolujemy, co jemy i w jakich ilościach spożywamy nasze pokarmy. To częsty błąd i nawyk żywieniowy, który stosuje wiele osób podczas okresu jesienno- zimowego. Przez to szybciej przybieramy na wadze.

Pij ciepłe napoje przy posiłkach i między posiłkami

Na zimną wodę z lodówki, czy lody to nie jest najlepszy czas. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, a przy tym zgasić uczucie głodu, warto pić np. ciepłą wodę z cytryną z dodatkiem miodu lub z sokiem z malin. To rozgrzeje dodatkowo twój organizm.

Kawa i herbata to rytualne napoje w ciągu dnia. Niemniej jednak zimą warto je zastąpić herbatą ziołowa albo owocową. Do niej może wkroić plaster cytryny lub pomarańczy, bądź innego cytrusa. Taka mieszanka nie tylko rozgrzeje organizm, ale też nie dopuści do silnego głodu.

Jedz cztery posiłki dziennie

Nie warto ograniczać się w posiłkach zimą i jesienią, ale zastosować ich regularność. Dietetycy radzą jeść co 3 lub 4 godziny, aby utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi w ciągu dnia. Dzięki temu nie doprowadzamy się do niekontrolowanego głodu. Dlatego zimą i jesienią, gdy mamy mniejszą aktywność fizyczną, warto szczególnie monitorować nasz system odżywiania w ciągu dnia.  

Komponując każdy posiłek, nie zapomnij o niezbędnych witaminach, które zwiększają odporność naszego organizmu oraz produkty dbające o naszą florę bakteryjną. Dostarczanie  naszemu organizmowi w odpowiednich proporcjach składników odżywczych pozwoli nam utrzymać właściwą kondycję naszego ciała.

Dziękujemy blogowi FitRepublic.pl za udzielenie nam ciekawych porad dotyczących żywienia!

 

REKLAMA

ds21